Titlu: Opţionale în ciclul gimnazial
Autori: Mihaela Nataşa Ursulean1, Ovidiu Florin Călţun2
Afiliere: 1Şcoala generală cu clase I – VIII, Brodina, judeţul Suceava 2Universitatea "Al. I. Cuza", Facultatea de Fizică, Blvd. Copou nr. 11, 6600 Iaşi
Abstract: În mediul rural se constată că de multe ori elevii limitează perioada studiilor la ciclul gimnazial. Fizica ca disciplină şcolară este chemată să participe la crearea unor competenţe generale care să inducă cunoaşterea şi înţelegerea fenomenelor fizice, a terminologiei, a conceptelor şi a metodelor specifice. Procesul instructiv – educativ trebuie să dezvolte capacităţile de explorare – investigare a realităţii şi de experimentare prin folosirea unor instrumente şi aparate. Reforma învăţământului a adus modificări atât cu privire la conţinuturile recomandate cu titlu normativ de Consiliul Naţional pentru Curriculum, dar şi la numărul de ore din aria curriculară Ştiinţe ale naturii. Cei care au rămas în mediul rural ca absolvenţi ai clasei a VIII-a şi au devenit părinţi realizează importanţa pe care o poate avea fizica în formarea personalităţii copiilor, dar şi a capacităţilor de a rezolva probleme practice. În consecinţă au dorit ca şi copii lor să poată aprofunda cunoştinţe de fizică. Pe de altă parte elevii sunt deosebit de interesaţi de modul de funcţionare a unor dispozitive sau aparate electrotehnice, electronice sau electrocasnice şi doresc uneori să le poată îmbunătăţi funcţionarea sau chiar repara.