Titlu: Posibilităţi de prelucrare cu calculatorul a datelor experimentale în laboratoarele didactice
Autori: Liliana Burileanu, Gabriela Cone
Afiliere: Catedra de Fizică, Universitatea “Politehnica” din Bucureşti, Splaiul Independenţei 313
Abstract: Lucrarea se bazează pe experienţa acumulată în laboratoarele noastre, în ultimii ani, în ceea ce priveşte utilizarea unor programe comerciale adecvate pentru prelucrarea datelor experimentale în laboratoarele didactice. Introducerea prelucrării datelor cu ajutorul calculatorului a condus nu numai la modernizarea laboratoarelor dar şi la creşterea interesului studenţilor pentru această parte deosebit de importantă a activităţii experimentale. Activitatea de prelucrare a datelor experimentale a devenit mult mai rapidă, mai completă şi mai atractivă. Inceputul a fost făcut prin folosirea unor utilitare de tip Sigma Plot (cu variante din ce în ce mai perfecţionate). In continuare a fost introdusă o variantă de Origin, utilitar evident perfecţionat faţă de predecesoarele sale.