Titlu: Prepararea şi studiul magnetorezistenţei unor straturi subţiri din aliaje Fe-Pt
Autori: Violeta Georgescu, Raluca Muşat
Afiliere: Facultatea de Fizică, Universitatea „Al.I. Cuza”, Iaşi
Abstract: Studiul comportării magnetice şi electrice a straturilor subţiri din sistemul de aliaje Fe-Pt prezintă interes pentru studiul fenomenelor ordine-dezordine atomică şi magnetică şi pentru realizarea unor aplicaţii tehnologice în domeniul înregistrărilor magnetice şi al senzorilor magnetici. S-au preparat electrolitic straturi subţiri de FexPt1-x cu x = 30 – 38 at% cu grosimea de 300-350 nm, având ca suport discuri de cupru cu diametrul de 22 mm. Straturile au fost caracterizate magnetic prin trasarea curbelor de histerezis în câmp magnetic alternativ (50Hz) aplicat paralel cu planul filmului şi prin magnetometrie de torsiune. S-a determinat magnetorezistenţa pentru configuraţia current perpendicular pe plan (CPP), în câmp magnetic perpendicular şi în câmp paralel cu planul probelor. S-au obţinut valori relativ mari ale magnetorezistenţei (în jur de 26%), aceste valori datorându-se existenţei unor interacţiuni de tip antiferomagnetic între momentele magnetice ale ionilor din reţeaua cristalină a compusului stoichiometric Fe Pt3.