Titlu: Problemele şi problematizarea în învăţământul de fizică
Autori: Magda Teodorel1, Ioana Călţun2, Ovidiu Călţun3
Afiliere: 1Liceul “Mihai Eminescu“, Iaşi 2Liceul „Vasile Alecsandri” Iaşi 3Universitatea „Al. I. Cuza“, Facultatea de Fizică Iaşi
Abstract: În învăţământul de fizică problematizarea şi rezolvarea de probleme sunt strategii didactice utilizate nu numai spre a evalua nivelul de performanţă atins dar şi un mod de a impune reprezentări corecte ale elevilor cu privire la realitatea în care trăiesc. Problemele ştiinţifice, situaţiile problemă şi problemele ridicate de investigarea naturii sunt des utilizate de profesorii de fizică pentru a motiva şi individualiza învăţarea. Rezolvarea problemelor este considerată de profesorii de fizică o experienţă instructiv – educativă fundamental pentru cei care „învaţă fizică”. Deseori o problem constituie imaginea reprezentării corecte a unui concept sau teorii.