Titlu: Program de simulare a comportării superparamagnetice a medilor magnetice
Autori: Nicusor Cristian Pop, Ovidiu Florin Caltun
Afiliere: “Al. I. Cuza” University, Faculty of Physics and Carpath Center, 700506 Iasi, Romania
Abstract: Lucrarea prezintă un program de simulare a dependenţei curbei de magnetizare funcţie de volumul particulelor, temperatură şi tăria interacţiunilor dintre particule, pentru un mediu format din conglomerate de particule, aproximativ elipsoidale, feromagnetice, monodomenice, mediul în cauză prezentând comportament superparamagnetic. Programul interactiv este realizat în Visual Basic şi permite studenţilor prin apasarea unui buton din interfaţă modificarea volumului mediu de particulă între o dimensiune minimă şi una maximă. Studenţii pot observa care este influenţa volumului particulei asupra curbei de magnetizare la o temperatură dată pentru medii în care momentele magnetice nu interacţionează si valoarea magnetizaţiei de saturaţie nu depinde de dimensiunile de particulă. La rândul ei temperatura probei poate fi modificată prin intermediul unui alt buton între o valoare minimă şi o valoare maximă, prescrise. Studenţii pot înţelege rolul pe care îl joacă temperatura în procesele de magnetizare care au loc prin orientarea momentelor magnetice pe direcţia câmpului magnetic aplicat. O opţiune a programului este aceea de a considera sisteme de particule care interacţionează între ele. Interacţiunea este descrisă de existenţa unui câmp efectiv. Cu această opţiune programul reprezintă curba de magnetizare (histerezis) a unui sistem de particule feromagnetice-modelul Langevin. Modificând prin intermediul aceluiaşi buton valorile volumului mediu al particulelor studenţii pot vizualiza influenţa pe care acest parametru o are asupra curbei de histerezis şi momentul apariţiei fenomenului de superparamagnetism pentru o temperatură dată. Programul este un instrument util în procesul instructiv educativ al studenţilor care se familiarizează cu proprietăţile substanţelor magnetice.