Titlu: PROGRAM SOFT DE CALCUL AL DOZEI ELIBERATE ÎN FASCICUL UNIC ÎN ARANJAMENT DSA ŞI DSP
Autori: 1 Călin BUZEA, 1 Mihaela DULCESCU, 2 Ramona FOCEA, 1 Manuela OPRISAN, 2 Cătălina ZETIU, 1 Florin MARIN
Afiliere: 1 Spitalul Clinic Judeţean de Urgenţă “Sf. Spiridon”, Bd. Independenţei nr. 1, 700111, Iaşi 2 Universitatea ”Al. I. Cuza” Bd. Carol I, Nr.11, 700506, Iaşi
Abstract: The methods of monitor units calculus for the dose delivered in a tumour, at a point Q, using a unique beam with area A, in a SAD or SSD technique are laborious and take a rather long calculus time. In the oncological clinics, where there are many patients, and the treatment plannig which uses these methods must be quick and accurate, one felt the need for building a computer program to compute the monitor units in different cases found in the oncological radiotherapy practice. This paper exhibits such a program we built, by means of its results and advantages.