Titlu: Proiectul ca metodă de formare şi evaluare formativă a competenţelor şi performanţelor şcolare
Autori: Zaraza Ciubotariu1, Ovidiu Călţun2
Afiliere: 1Şcoala cu clasele I-VIII Şcheia, Judeţul Suceava 2Universitatea „Al. I. Cuza“, Facultatea de Fizică, 6600 Iaşi
Abstract: Din dorinţa de a ajuta elevii să înţeleagă mai bine conexiunile dintre fizică ,chimie şi biologie ,am încercat să intoduc metoda proiectului la elevii cu care lucrez . Acest lucru l-am făcut şi din dorinţa de a face mai atractive orele de fizică şi pentru a putea antrena toţi copiii într-o activitate didactică.Alegerea a fost potrivită şi deoarece colectivul de elevi cu care am lucrat este eterogen.