Titlu: PROPAGAREA INFLUXULUI NERVOS
Autori: Manole Andra-Gabriela, Enachi Cristian,Angheluţă Cătălin
Afiliere: Colegiul Naţional “Gheorghe Roşca Codreanu”,Bârlad
Abstract: Excitabilitatea reprezintă capacitatea materiei vii de a răspunde prin manifestări specifice la acţiunea stimulilor. În condiţii experimentale poate fi determinată cantitativ la animale şi la om. Se caracterizează printr-o serie de parametri. Intensitatea prag a stimulilor (reobaza) reprezintă intensitatea necesară unui stimul pentru a produce un influx nervos. Stimulii cu intensitate inferioară pragului se numesc subliminari şi nu produc influx nervos. Cei cu intensitate superioară pragului se numesc supraliminari şi au acelasi efect ca şi cei cu intensitatea prag. Timpul util reprezintă timpul necesar unui stimul cu intensitatea prag pentru a produce un influx nervos. Cronaxia este timpul minim necesar unui stimul (curent electric), având o intensitate dublă faţă de reobază, pentru a produce influx nervos.