Titlu: Relativitatea timpului şi filmul didactic
Autori: Magdalena Cahniţă, Marcel Cahniţă
Afiliere: Şcoala „George Coşbuc”, Palatul Copiilor Iaşi
Abstract: Aceste forme fundamentale ale materiei constituie un continuum cuadridimensional, în cadrul căruia se desfăşoară toate procesele şi fenomenele fizice. Spaţiul şi timpul sunt forme obiective de existenţă ale materiei. Dacă spaţiul este tridimensional şi reversibil, timpul real este unidimensional, momentele sale succedându-se liniar şi ireversibil. Dar ceea ce au comun aceste categorii este infinitatea. “Timpul, spaţiul, locul şi mişcarea sunt perfect cunoscute de toată lumea. Trebuie totuşi notat că lumea de rând concepe aceste cantităţi numai prin relaţia cu lucrurile percepute prin simţuri. De aici se nasc anumite prejudecăţi pentru înlăturarea cărora este bine să deosebim aceste cantităţi în absolute şi relative, adevărate şi aparente, matematice şi comune.