Titlu: Rezolvarea unor probleme de fizică cu ajutorul produsului informatic MAPLE V
Autori: Kiss Ernő1, Kiss Mária2
Afiliere: 1Grup Şcolar Agricol Salonta, str. Şarcadului, nr.1, cod.3650, jud. Bihor, 2Liceul Teoretic Salonta, str. Republicii, nr. 90, cod.3650, jud. Bihor,
Abstract: Ca aproape orice domeniu al matematicii şi acest set de programe este foarte util şi în fizică. Rezolvarea problemelor de fizică şi de modelare pe calculator a fenomenelor şi proceselor fizice, foarte frecvent se reduc la realizarea reprezentărilor grafice bi- sau tridimensionale şi rezolvarea numerică a problemelor de matematică. Aceste probleme se rezolvă simplu în MapleV, cu ajutorul setului de funcţii şi procedure incorporate. Aceste momente permit utilizarea efectivă a produsului MapleV pentru rezolvarea problemelor de fizică în învăţământul preuniversitar şi universitar.