Titlu: Separarea deuteriului prin disocierea Multifotonică în câmp laser a freonului deuterat
Autori: Haitonic Ioan
Afiliere: Colegiul Naţional ―G. Coşbuc‖ Năsăud
Abstract: Una din cele mai promiţătoare metode pentru separarea izotopilor cu abundenţă naturală foarte mică este cea bazată pe absorbţia multifotonică a radiaţiei coerente urmată de disocierea şi fragmentarea moleculei purtătoare a izotopului respectiv. Dacă pentru unii izotopi, cum ar fi 13C, ne aflăm deja în stadiul de pregătire a producţiei industriale, în cazul izotopilor hidrogenului nu s-a găsit încă molecula de lucru capabilă să disocieze la intensităţi laser joase şi să se redeutereze (sau retritieze) prin schimb cu apa grea. Molecula cea mai studiată este trifluormetanul (CF3H), care însă disociază la fluenţe mari (30 J/cm2) [1]. Am efectuat un studiu pe molecula CF2DCl, specia deuterată a freonului CF2HCl, care este utilizat pe scară largă în industria frigorifică. Am realizat şi un program de calcul a principalilor parametri ai disocierii şi de reprezentare grafică a lor, datele de intrare fiind înălţimile peak-urilor obţinute prin spectroscopie de masă. Măsurătorile au fost efectuate la I. N. C. D. T. I. M. Cluj- Napoca, în laboratorul de separări izotopice laser.