Titlu: Sistem de testare automată a cunoştinţelor în domeniul fizicii
Autori: Corneliu Nancă1, Gabriela Nancă, Cornel Petrică Nancă2
Afiliere: 1 Liceul Teoretic „Vasile Alecsandri” Săbăoani – Neamt,Str. Progresului nr. 34, 5590 Săbăoani Jud. Neamţ 2 Student Universitatea „Stefan cel Mare” Facultatea de Inginerie Electrică,Str. Universităţii 5800 Suceava
Abstract: Acest program este cu destinaţie didactică şi permite evaluarea rapidă a cunoştinţelor elevilor la fizică, precum şi la alte obiecte. La manulalele noi, de liceu, în special la fizică, există după fiecare capitol, sau subcapitol, teste grilă de verificare a cunostinţelor elevilor. Pentru verificarea şi evaluarea rapidă a elevilor, la aceste teste, se poate folosi “sistemul de testare automată a cunoştintelor în domeniul fizicii”.