Titlu: Spectre de fluorescenţă ale unor medicamente
Autori: Lucia Mărguţă, Valentin Gherman
Afiliere: Universitatea „Al. I. Cuza“, Facultatea de Fizică, Iaşi, Bdv. Carol I, nr.11, 700506
Abstract: Fluorescence spectra of some drugs are studied in this paper. Knowledge reffering to the spectral characteristic of the drugs permit their evaluation in blood and urine of patients. The natural fluorescence of antibiotics permits to study the convertion of this drug into anhydrotetracycline by heating in an acid medium. Some antibiotics are extremely toxic to fungi insects and mammales. Their action can be also studied by electron spectroscopy means. Action of the sedatives and tranquilizers can be evidenced by IR technique, when blood is analysed.