Titlu: Strategie didactică şi mijloc de învăţământ utilizate în unitatea didactică: “Circuit oscilant”
Autori: Valentina Săndulescu, Ioana Călţun
Afiliere: Grupul Şcolar Industrial “ Victoria”, 6600 Iaşi, Judeţul Iaşi
Abstract: Studiul experimental şi teoretic al descărcării unui condensator pe un circuit care conţine o inductanţă reală este adeseori o piatră de încercare pentru profesorul debutant, lipsit de experienţă sau nesusţinut de o bază materială corespunzătoare. În programa şcolară pentru elevii clasei a XI – a care urmează filiera F1 este prevăzut studiul acestei unităţi de conţinut. Experimentul recomandat de manual poate fi utilizat pentru vizualizarea descărcării aperiodice a unui condensator precum şi pentru vizualizarea apariţiei oscilaţiilor electromagnetice libere. Deoarece studiul ecuaţiilor diferenţiale de ordinul întâi se face în clasa a XII elevii şi profesorul au dificultăţi în abordarea logico – matematică a fenomenului. Lucrarea propune o strategie didactică care include experimentul frontal, descoperirea şi instruirea asistată de calculator (simularea).