Titlu: Studierea experimentală a influenţei temperaturii asupra proprietăţilor optice ale unor molecule de interes biologic
Autori: Antonela Arteni, Dorina Creangă
Afiliere: Fac. de Fizica, Univ. Al. I. Cuza, Iaşi
Abstract: Problematica determinarii si conservarii proprietatilor fizico-chimice ale medicamentelor de larga utilitate este esentiala atat pentru intelegerea modului de actiune la nivel molecular in celulele organismului uman cat si pentru asigurarea stabilitatii in timpul perioadei de garantie. Testele si analizele fizico chimice care stabilesc calitatea unui produs medicamentos sunt bine stabilite de normativele nationale si internationale referitoare la producerea, controlul, depozitarea si distribuirea medicamentelor. Aceste teste se bazeaza pe masuratori spectrofotometrice (atat in domeniul vizibil si ultraviolet cat si in domeniul infrarosu), pe masuratori polarimetrice (cum sunt si cele care fac obiectul lucrarii de fata), pe determinari ale punctelor de topire si de fierbere, ale gradului de cristalinitate, de solubilitate, de culoare a pulberii, precum si pe determinari ale pH-ului si ale gradului de puritate cromatografica. Masuratorile trebuie sa conduca la rezultate acceptate atat la momentul lansarii pe piata cat si pe intreaga durata a timpului de garantie.