Titlu: Studii experimentale asupra efectului de seră
Autori: Huţu Tudor1, Antonela Marele2, Conf.dr. Diana Mardare2
Afiliere: 1Facultatea de Fizică, Secţia Fizică, Univ. "Alexandru Ioan Cuza", B-dul Carol I., Nr. 11, 700506-Iasi 2Facultatea de Fizică, Secţia Fizica Straturilor Subţiri, Univ. "Alexandru Ioan Cuza", B-dul Carol I., Nr. 11, 700506-Iasi 3Facultatea de Fizică, Univ. "Alexandru Ioan Cuza",B-dul Carol I., Nr. 11, 700506-Iasi
Abstract: Global warming is a problem of increasing importance since greenhouse gases (normally produced by metabolic activity of living things, or by geological processes) are nowaday increased by human industrial activity. In this paper, we present a simple and intuitive model of a "greenhouse effect". Shortly, glass or plastic walls allow to visible light to pass on, while heat, in the form of long wave IR radiation, can not pass. The greenhouse was testing using damp soil and ice water. The atmosferic gases, like glass (or plastic) in a greenhouse, help trap heat, the effect being responsible for the change of Earth’s climate.