Titlu: Studiu comparativ între datele obţinute de la staţiile meteorologice automate şi prin măsurători clasice
Autori: Daniel Florea, TanasăFlorea Angelica, Liviu Leontie
Afiliere: Facultatea de Fizică, Universitatea “Al. I. Cuza”, Bd. Carol I, Nr. 11, 700506 Iaşi
Abstract: Introducerea staţiilor automate la punctele de observaţie meteorologică a fost privită la început cu reticenţă, întrucât nu existau studii specifice şi nu erau cunoscute limitele acestora. Lucrarea de faţă îşi propune un studiu comparativ între datele meteorologice (temperatura, presiunea, umiditatea, viteza vântului) înregistrate în mod clasic, utilizând termometre cu mercur, barometrul cu mercur, higrometrul cu fir de păr şi girueta cu placă, şi acelea furnizate de staţia automată de tip VAISALA MAWS 301, aflată în dotarea Administraţiei Naţionale de Meteorologie. Datele utilizate în studiul de faţă au fost obţinute la Staţia Meteorologica Iaşi în perioada 131 martie 2003, luânduse în considerare datele citite din oră în oră, atât în mod automat, cât şi clasic. Aceste date au fost prelucrate, obţinând grafice comparative între mărimile măsurate în mod clasic şi automat.