Titlu: Studiu termic asupra unor amestecuri de polimeri şi cristal lichid mic molecular
Autori: Carmen-Mihaela POPESCU1, Maria – Cristina POPESCU1, Daniela FILIP2, Cornelia VASILE2, Doina MACOCINSCHI2, Gh. SINGUREL1
Afiliere: 1Universitatea “Al. I. CUZA”, Facultatea de Fizică, Depart. Optică-Spectroscopie - Iaşi 2Institutul de Chimie Macromoleculară “Petru PONI”, Aleea Gr. Ghica Vodă 41 A – Iaşi
Abstract: Polimerii cristale lichide prezintă o combinaţie a caracteristicilor specifice cristalelor lichide cu cele tipice ale polimerilor. Prin proprietăţile lor, aceştia sunt unici prin capacitateade a forma faze lichide „ ordonate”. Din punct de vedere al gradului de ordonare, materialele lichid cristaline sunt substanţe organice care prezintă stări de ordine intermediară localizată între ordinea îndepărtată tridimensională a solidelor şi ordinea apropiată a lichidelor. Astfel de substanţe au fost numite cristale lichide (mezofaze) [1], iar starea lichid cristalină este considerată a patra stare de fază a materiei. În această lucrare s-au studiat amestecuri pe bază de poli(etilen adipat) diol, ca polimer semi cristalin şi cristalul lichid mic-molecular, colesteril palmitat.Metodele de investigare au fost calorimetria diferenţială, spectroscopie IR şi microscopie optică în lumină polarizată.