Titlu: Studiul căderii libere a corpurilor cu ajutorul unei camere web
Autori: Daniel Florea, Ovidiu Florin Călţun
Afiliere: Universitatea „Al. I. Cuza”, Facultatea de Fizică, Bulevardul CAROL I nr. 11
Abstract: Studiul căderii libere a corpurilor în camp gravitaţional prezintă o oarecare dificultate datorită faptului că timpul de desfăşurare a fenomenului este relativ mic, nepermiţând observarea sa cu ochiul liber. În acest scop au fost puse la punct diverse metode de observare a fenomenelor de cădere liberă în camp gravitaţional.Lucrarea de faţă propune o variantă relative ieftină şi la îndemâna oricărui cadru didactic de a pune în evidenţă căderea liberă a unui corp şi determinarea constantei de câmp gravitaţional g, utilizând o cameră digitală interfaţată calculatorului. Concomitent se poate verifica experimental şi legea căderii libere.