Titlu: Studiul curbelor de sensibilitate spectrală ale celulelor ...
Autori: Leonaş Dumitraşcu, Irina Dumitraşcu, Dana-Ortansa Dorohoi
Afiliere: Universitatea „Al. I. Cuza” Iaşi, Facultatea de Fizică, B-dul Carol I, nr. 11, 700506, Iaşi, România
Abstract: The human eye has receptors (con cells) for short (S), middle (M), and long (L) wavelengths, also known as blue, green, and red receptors. That means that one needs three parameters to describe a color sensation. A specific method for associating three numbers with each color is called a color space. This paper presents some results about the possibility to simulate the optical radiation spectra in the visible range by using the classical probability function in order to reconstruct the con cells responses.