Titlu: Studiul percepţiei acustice – localizarea unei surse
Autori: Roxana Silvia Tipa
Afiliere: Universitatea de Medicină şi Farmacie "Gr. T. Popa"
Abstract: Lucrarea prezintă un studiu teoretic şi experimental referitor la modalitatea în care este perceput un sunet şi localizarea în spatiu a unei surse sonore. În prima parte a lucrării se fac referiri la structura anatomică şi fiziologică a aparatului auditiv. Lucrarea continuă cu prezentarea unui model teoretic a modului în care poziţia relativă a celor două urechi faţă de sursa sonoră determină modificări ale diferenţei de fază şi amplitudine. Consideraţiile teoretice sunt verificate pe o fantomă realizată dintrun manechin care are încorporate două microfoane în pavilionul urechii. S-au constatat două moduri de funcţionare a percepţiei acustice în funcţie de frecvenţă: la frecvenţe joase de ordinul sutelor de Hz, localizarea sursei se face prin percepţia diferenţei de fază a undelor acustice cauzată de diferenţa de drum. La frecvenţe înalte (kHz) localizarea se realizează prin percepţia diferenţei de amplitudine la nivelul urechilor; urechea mai îndepartată percepe un semnal de amplitudine mai mică. Există o bună concordanţă între rezultatele teoretice şi cele experimentale.