Titlu: Sunetul şi rezonanta
Autori: Robu Nina1, Irimia Doina2
Afiliere: Şcoala Generală Perieni1,Şcoala Generală Mânjeşti2
Abstract: Datorită importanţei pe care o reprezintă undele mecanice în transmiterea informaţiilor sonore, modelarea caracterului şi stărilor psihice, tratamentul unor afecţiuni, diagnostice şi tehnologii aplicate în tehnică (medicină, radiolocaţie, industrie) am considerat necesar derularea unui opţional la clasa a VIII-a numit „sunet şi rezonanţă‖. Opţionalul propus este transdisciplinar (fizică – chimie – biologie – muzică – geografie). Credem că acest opţional va fi atractiv pentru elevii clasei a VIII-a deoarece ei sunt deja familiarizaţi cu noţiunea de sunet, interacţiunea sunetului cu diferite substanţe, instrumente muzicale, conportamentul organismelor vii în prezenţa undelor sonore.