Titlu: Surse de radiatii optice
Autori: Georgeta Radu
Afiliere: Scoala generală “Otilia Cazimir”, Iaşi
Abstract: Orice sursă reală de radiaţii optice este formată dintr-un număr foarte mare de sisteme atomice care participă la transformarea unei forme de energie în energie radiantă. In sursele clasice de radiaţii optice predomină procesele de emisie spontană. Caracteristicile radiatiilor generate de o sursă prin emisie spontană sunt determinate de: - natura sistemelor atomice ce formează sursa - de interacţiunile dintre sistemele atomice; - de forma şi dimensiunile sursei. In cazul unui gaz atomic la presiune mică, atomii excitaţi sunt cei care generează radiaţiile optice. Excitarea atomilor se datorează ciocnirilor dintre ei, pe seama energiei de agitaţie termică. Ciocnirile dintre atomi sunt fenomene aleatorii. După fiecare ciocnire se modifică atât mărimea, orientarea momentului dipolar electric al atomului cât şi elongaţia şi orientarea intensităţii câmpului electric din unda electromagnetică emisă.