Titlu: Synthesis of magnetic nanoparticles in stable suspension for biomedical application
Autori: Emil Puscasu, Maria Andries, Claudia Nadejde, Dorina Creanga
Afiliere: University „Alexandru Ioan Cuza“, Physics Faculty, 11 Blvd. Carol I, 700506, Iasi
Abstract: This paper presents an experimental study on the various preparation variants of colloidal magnetic nanoparticles based on metal salt precursors. Optimization of metal salt amounts, reaction temperature, reaction medium pH, nature and volume of washing solvents, stirring procedure during magnetic core surface modification resulted in stable suspensions of core/shell nanosystems. The main rheological properties are presented comparatively for magnetite/perchloric acid and cobalt ferrite/perchloric acid products.