Titlu: Tehnici vechi, strategii noi în predarea noţiunilor de termodinamică
Autori: Hîncianu Gerlandida,: Sălăvăstru Neonila
Afiliere: Grupul Şcolar Industrial ―Ion Mincu‖, Vaslui, Str. Castanilor Nr.6
Abstract: Apariţia perioadei de evaluare şcolară la sfârşitul fiecărui semestru, a obligat pe profesori să planifice această perioadă şi să găsească modalităţile cele mai eficiente de evaluare. Ideea de plecare în această lucrare este răspunsul la întrebarea:‖Ce contribuţie are un profesor competent în actul evaluării? Fizica este un obiect spectaculos şi dificil în acelaşi timp; pentru ca ea să fie îndrăgită de elevul licean, profesorul trebuie să-i asigure acestuia fixarea noţiunilor de bază, să insinueze dorinţa de a păşi pe o treaptă abstractă a fizicii, să-l ajute să ajungă, prin fizică, la graniţa interdisciplinară şi să-şi completeze noţiunile de cultură generală, iar perioada de evaluare este un moment când aceste obiective pot fi desăvârşite.