Titlu: Tendinţe în evoluţia temperaturii aerului în regiunea Iaşi în perioada 19802006
Autori: Sanda Loşonţi, Liviu Leontie
Afiliere: Facultatea de Fizică, Universitatea “Al. I. Cuza”, Bd. Carol I, Nr. 11, 700506 Iaşi
Abstract: Pe parcursul lungii sale istorii, Pământul a menţinut timp îndelungat condiţii favorabile vieţii, în ciuda unor perturbaţii ale intensităţii radiaţiei solare, care a crescut cu aproximativ 30% în ultimele patru miliarde de ani. În această perioadă, în care planeta vecină, Venus, a devenit atât de fierbinte (470 o C) încât i sau evaporat oceanele, iar Marte sa răcit atât de mult (50 o C), încât toată apa a îngheţat, Terra a asigurat temperaturi moderate (15 o C), pentru care apa lichidă (fără de care nar fi existat viaţă) se găseşte din belşug (1,36 miliarde km 3 ). Temperatura aerului este un element meteorologic de maximă importanţă în caracterizarea climatică a unei regiuni. Împreună cu precipitaţiile atmosferice, temperatura aerului constituie baza definirii tipurilor de climă şi de diferenţiere a acestora. Nu se poate vorbi apoi de o prognoză adevărată a vremii, în care temperatura probabilă să nuşi aibă locul său bine definit, întrucât considerăm datele privind temperatura aerului ca indicaţiile cele mai sigure privind modul în care ne vom desfăşura activităţile (în special cele în aer liber).