Titlu: Tensorul conductivităţii neliniare în teoria cinetică a plasmei relativiste nemagnetizate
Autori: M. Lazăr, I. Mercheş
Afiliere: Universitatea „Al. I. Cuza“, Facultatea de Fizică, 6600 Iaşi
Abstract: Plasma este un mediu dispersiv puternic neliniar. În ultimii 35 de ani a existat un interes deosebit pentru domeniul fizicii neliniare a plasmei, atât in ţară [1] dar mai ales in străinătate [2, 3]. Fenomenele semnificativ neliniare corespund unor perturbaţii de amplitudine suficient de mare astfel incât termenii neliniari de ordinal doi să nu mai poată fi neglijaţi. Principalele efecte neliniare în plasma sunt: undele de şoc (ca efecte neliniare pregnante), atenuarea Landau neliniară şi instabilităţile parametrice. Instabilităţile parametrice se datorează comportării plasmei ca un sistem oscilant. În general, acestea reprezintă fenomene de amplificare a unui anumit mod într-un sistem oscilant, caracterizat de faptul că unul din parametrii săi este modulat la o anumită frecvenţa. Folosind o undă pompă a cărei amplitudine depăşeşte o valoare critică, aceasta va interacţiona neliniar cu un mod normal al plasmei (unda idler). În acest caz, instabilitatea parametrică constă în amplificarea idlerului şi apariţia unui semnal care la rândul lui poate fi şi el amplificat.