Titlu: Trusă pentru studiul dispozitivelor semiconductoare
Autori: Cornelia Mania
Afiliere: Grupul Şcolar “Gh. Asachi” Botoşani Str. Prieteniei Nr.7
Abstract: În vederea studierii dispozitivelor semiconductoare în învăţământul liceal am proiectat şi realizat o trusă ce este formată dintr-o carcasă de forma unei genţi diplomat în care se află mai multe panouri şi anume: panou pentru ridicarea caracteristicii diodei semiconductoare; panou pentru studiul redresorului monoalternanţă; panou pentru studiul redresorului bialternanţă; panou pentru ridicarea caracteristicii unei fotocelule; panou pentru studiul amplificatorului de tensiune; panou pentru redresarea cu multiplicare de tensiune; panou stabilizator de tensiune cu diodă Zener; panou pentru ridicarea caracteristicii tranzistorului; panou pentru ridicarea caracteristicii fototranzistorului. Pe fiecare panou sunt realizate circuitele corespunzătoare, având borne libere pentru alimentare şi conectarea aparatelor de măsură. Alăturat sunt aşezate 12 fire de legătură cu crocodili, rezistenţe, condensatoare, dispozitive semiconductoare, un pistol de lipit, fludor. Dispozitivele semiconductoare principale, rezistenţele, condensatoarele sunt de regulă lipite de panouri pentru a evita cât mai mult contactele imperfecte ce pot cauza erori de măsurare semnificative. Cu ajutorul acestei truse se pot realiza un număr destul de mare de lucrări de laborator sau experimente prin modificarea circuitelor, introducerea sau scoaterea unor elemente din circuit sau înlocuirea lor cu altele.