Titlu: Utilizarea calculatorului pentru predarea interactivă a unităţii de învăţare “Oscilaţii şi unde mecanice” la clasa a XI-a
Autori: Adriana Cătălina Piţurescu1, Adriana Isvoran2
Afiliere: 1 Grupul Şcolar Forestier Arad, Calea Timişorii nr.29-31, 2900 Arad, Judeţul Arad, 2Universitatea de Vest Timişoara, Facultatea de Fizica, Blvd. V. Pirvan nr. 4, 1900-Timişoara
Abstract: În acestă lucrare este prezentat un soft interactiv utilizat pentru studiul unităţii de învăţare ”Oscilaţii şi unde mecanice” la clasa a XI-a. Programul este conceput pentru a fi utilizat de către orice profil sau filier deoarece permite alegerea uneia din cele trei variante de programă şcolară. Programul prezintă pentru fiecare temă în parte noţiunile teoretice însoţite de diagrame şi animaţii, precum şi câteva întrebări şi probleme ce permit fixarea şi evaluarea pe parcurs a cunoştinţelor elevilor. La sfârşitul fiecărei variante a fost elaborate câte un test de evaluare finală care permite elevilor să determine nivelul atins. Animaţiile concepute oferă informaţii sugestive despre desfăşurarea unor fenomene, putând înlocui experimentul în cazul lipsei de material didactic.Prin compararea rezultatelor obţinute la testul final de capitol a două clase, una la care s-a folosit acest program şi una martor la care s-a predat în mod tradiţional, s-a constatat că utilizarea programului a contribuit la creşterea eficienţei învăţării cu 11%.