Titlu: Utilizarea unui senzor de presiune piezoceramic în înregistrarea activităţii mecanice a inimii
Autori: Zaraza Camelia Ciubotariu1,Ovidiu Florin Călţun2
Afiliere: 1Şcoala generală Şcheia, Judeţul Suceava,2Universitatea “Al. I. Cuza”, Facultatea de Fizică, blvd. Copou 11, 6600 Iaşi
Abstract: Într-o abordare interdisciplinară fizică – biologie utilizarea unui senzor piezoceramic pentru înregistrarea activităţii mecanice a inimii poate constitui pentru elevii claselor de gimnaziu o lucrare de laborator deosebit de interesantă. Chiar dacă demersul instructiv – educativ rămâne în principal la nivelul conceptelor, motivaţia elevilor în studierea fizicii sau a unui curriculum opţional interdisciplinar “Biofizică şi bionică” poate fi crescută prin studierea activităţii mecanice a inimii. Sfigmografia este un subdomeniu al ştiinţelor medicale care foloseşte senzori piezoelectrici pentru înregistrarea pulsului arterial în diferite puncte ale sitemului arterial. Se pot obţine carotidograma, sfigmograma femurală şi apexcardiograma. Sfigmogramele servesc la diagnosticarea leziunilor orificiului aortic, hipertensiunii arteriale, cardiopatiilor congenitale şi altor cardiopatii. Este prezentat un aparat proiectat astfel încât să utilizeze un banal “senzor piezoceramic“, de tipul microfoanelor încorporate în aparatura audio uzuală. Senzorul este montat într-o cutie de rezonanţă astfel încât funcţionarea lui să nu fie influenţată de perturbaţiile exterioare. A fost proiectat şi realizat un amplificator care face posibilă vizualizarea semnalului cu ajutorul unui osciloscop digital. Dacă osciloscopul este în plus un osciloscop cu memorie semnalul poate fi înregistrat şi observat de către elevi.