Titlu: Vizualizarea histerezisului magnetic cu ajutorul osciloscopului
Autori: Petrilă Ana Maria1,Sava Anca2, Călţun Ovidiu Florin2
Afiliere: 1Şcoala Generală Ciurea, Judeţul Iaşi 2Universitatea “Al. I. Cuza”, Facultatea de Fizică, blvd. Copou nr. 11, 6600 Iaşi, Judeţul Iaşi
Abstract: În practica curentă măsurarea electrică a mărimilor ne – electrice este un lucru obişnuit. Ca activităţi de cerc sau ca extinderi la curriculum elevii ciclului gimnazial pot fi antrenaţi în cunoaşterea metodelor care permit măsurarea sau aprecierea calitativă a unor procese sau fenomene ne – electrice. Un astfel de exemplu l-am considerat a fi vizualizarea ciclului de histerezis. Încă din clasa a VI-a elevii iau contact cu fenomenele magnetice. Află ce sunt aceea magneţii permanenţi şi care pot fi modurile în care ei interacţionează cu alţii magneţi sau cu circuite parcurse de curent electric. La nivel conceptual este deseori necesar, deoarece întrebările elevilor o impun, să se facă referire la fenomenele de magnetizare care se petrec în substanţele feromagnetice şi remanenţa magnetică.