Titlu: Abordarea interdisciplinară a ştiinţelor şi a cunoaşterii ştiinţifice.
Autori: Cristina Carmen Brînză
Afiliere: Liceul Teoretic „Al. I. Cuza” Iaşi
Abstract: Folosind principiile psihopedagogice şi metodica abordării interdisciplinare a ştiinţelor în învăţămîntul preuniversitar, a fost proiectat şi desfăşurat un concurs în zona de interferenţă a domeniilor FizicăChimieBiologie, constînd în abordarea din perspectiva celor trei discipline a universului înconjurător. Activitatea a vizat aspecte multiple referitoare la caracterizarea din punct de vedere fizic, chimic şi biologic a unei entităţi sau o componentă a acesteia din lumea viului. Sa reuşit relevarea pentru elevii ciclului gimnazial a conexiunilor ce există între cele trei ştiinţe şi importanţei studierii acestora.