Revista Ştiinţifică "V. Adamachi" conţine următoarele rubrici permanente:

- Articole de fond (6-12 pagini, inclusiv figurile şi trimiterile bibliografice) ce conţin sinteza cunoştinţelor,  aduse  la  zi,  dintr-un  domeniu  al  ştiinţei.  Se  recomandă  ca  din  trimiterile bibliografice  o  parte  să  fie  lucrări  în  limba  romană,  mai  uşor  accesibile  cititorilor  noştri.
Lucrările  de  informare  ştiinţifică  trebuie  să  fie  concepute  astfel  încât  să  nu  depăşească numărul de opt trimiteri bibliografice. Bibliografia serveşte la completarea unei lucrări şi nu la justificarea conţinutului.
- Note  (4-6 pagini,  inclusiv  figurile  şi trimiterile bibliografice) ce se referă la descoperiri şi interpretări recente.
- Noutăţi (1-2 pagini) prin care se anunţă, pe scurt, noutăţi ştiinţifice interesante, publicate în articole de specialitate, nu mai vechi de doi ani.
- Manifestări ştiinţifice, Doctorate, Probleme, Varia, Poşta redacţiei.

Pentru formatarea textului unei lucrări se foloseste un template Microsoft Word  ce poate fi descarcat de la adresa web: http://vadamachi.faculty.ro/download/p0rfl4mf/Template V.Adamachi .
Lucrările vor fi transmise prin poşta electronică la adresa redacţiei: [email protected] . In corpul mesajului autorul principal al lucrării va motiva şi încadra lucrarea şi detalia adresa de corespondenţă. Manuscrisele se publică în ordinea sosirii la redacţie.
Autorii îşi asumă deplina responsabilitate pentru ceea ce scriu. Se publică şi recenzii de cărţi şi articole.