Titlu: Acţiunea unui lichid magnetic asupra unor meristeme radiculare de papaver somniferum
Autori: Angela Pavel1, Mihaela Trifan2, M. Cotae3
Afiliere: 1Universitatea de Medicină şi Farmacie, Facultatea de Bioinginerie Medicală, Iaşi, 2Universitatea „Al. I. Cuza”, Facultatea de Fizică, Iaşi 3S.C. Antibiotice S.A., Iaşi
Abstract: Scopul lucrării este cunoaşterea de către studenţi a efectelor lichidelor magnetice asupra organismelor vegetale, în speţă asupra meristemelor radiculare (vârfurile de creştere de la nivelul rădăcinii) ale unei plante de interes medical şi anume Papaver somniferum (macul). Efectuarea unei astfel de lucrări necesită dispozitive şi materiale destul de accesibile pentru laboratoarele universitare iar, pe de altă parte, prilejuieşte punerea în practică a unor cunoştinţe teoretice de bioelectromagnetism care fac obiectul unei discipline de studiu cu acest profil la secţiile de biofizică şi fizică medicală.