Titlu: Activităţi curriculare şi extracurriculare de fizica atmosferei (meteorologie) cu particularizare ...
Autori: Gabriela Ghercă1, Liviu Leontie2
Afiliere: 1Scoala de Arte şi Meserii Răchiteni, Judeţul Iaşi 2Universitatea „Al. I. Cuza“, Facultatea de Fizică, Iaşi
Abstract: Şcoala încearcă adaptarea la realitatea cotidiană, la problemele şi la întrebările pe care şi le pun elevii în legătură cu experienţele propriu-zise cu care se confruntă în viaţa de zi cu zi. Se urmăreşte structurarea nu a unui învăţământ uniform şi unic pentru toţi, conceput practic pentru un elev abstract, inexistent în realitate, ci a unui învăţământ pentru fiecare, deci pentru elevul concret. Alternativitatea şi flexibilitatea educaţiei se exprimă şi prin încercarea de introducere secvenţială a unor elemente de conţinut variabile, specifice componenţilor participanţi. Curriculumul la decizia şcolii (CDS) şi activitatea de cerc devin expresia deschiderii sistemului şi a multiplicităţii opţiunilor, dând diferenţă şi specificitate fiecărei instituţii şcolare.