Titlu: Analiza spaţio-temporală a unei plasme de ablaţie prin metode optice
Autori: Ş.Irimiciuc1, O.Pompilian2, C.Focşa2, I. Mihaila1, I. Rusu1
Afiliere: 1Facultatea de Fizică, Universitatea Al.I.Cuza, Blvd. Carol I, Nr. 11, 700506-Iasi, Romania 2Centre d’Etudes et de Recherches Lasers et Application ,Université des Sciences et Technologies de Lille, 59655 Villeneuve d’Ascq cedex, France
Abstract: În ultima perioadă s-au dezvoltat diverse aplicaţii ale procesului de ablaţie laser precum depuneri de straturi subţiri, gravuri, paternări sau analize de materiale. Ablaţia laser implică o multitudine de fenomene, de la interacţiunea radiaţiei laser cu materialul ţintă până la interacţiunile electrice din interiorul plasmei formate [1-16]. Pentru a avea un control mai bun asupra acestor aplicaţii s-au dezvoltat mai multe metode de investigare (atât optice cât şi electrice) a acestui fenomen. În prezentul studiu este prezentată analiza spaţio-temporală prin metode optice a plasmei de ablaţie laser.