Titlu: Antecedents to HOPE, context & relevance of HOPE - lessons from the past, messages for the future
Autori: Hendrik Ferdinande
Afiliere: Universiteit Gent, BE-9000 Gent, BE
Abstract: Articolul preia discursul pe care Prof. dr. Hendrik Ferdinannde de la Universitatea din Gent Belgia l-a ținut la Forumul Anual al Rețelei HoPE Horizons in Physics Education care s- desfășurat în perioada 27 - 30 August la Helsinki. Forumul a întrunit reprezentanții a mai mult de 65 de universități, institute de cercetare și asociații profesionale din întreaga lume. Discursul trece în revistă activitățile desfășurate timp de două decenii de către rețeaua EUPEN (European Physics Education Network) și în special contribuției doamnei profesor Laura Țugulea de la Universitatea din București la succesul acestor inițiative.