Titlu: Apa – resursă strategică tot mai importantă
Autori: 1 Dana Ortansa Dorohoi, 2 Constantin Ostafe
Afiliere: 1 Facultatea de Fizica, Univ. “AL. I. CUZA” Iaşi 2 Colegiul Naţional “Roman Vodă” Roman Neamţ
Abstract: Apa este componentul cel mai dinamic al mediului natural şi prezintă prin sine cea mai importantă resursă naturală. Monitorizarea şi prognozarea tuturor fenomenelor tangenţiale apei, reprezintă baza utilizării raţionale a resurselor acvatice şi sporirii vitalităţii în societate, în aspectul luptei cu fenomenele stihinice de risc acvatic. Deşi Europa are provizii suficiente de apă, acest continent se confruntă cu probleme legate de poluare, depozitare nepotrivită a deşeurilor şi folosirea abuzivă a apei. Dunărea, de exemplu, este unul din cele mai ameninţate cursuri de apă, din cauza poluării. WWF (World Wide Fund for Nature) a avertizat recent că fluvial este ameninţat de canalizări, care pun în pericol aprovizionarea cu apă a 20 de milioane de oameni.