Titlu: Aplicaţii ale ultrasunetelor
Autori: Teodora Trofin1, Nicoleta Melniciuc- Puică2
Afiliere: 1 Şcoala generală Mânzăteşti, Jud. Iaşi 2 Universitatea “Al. I. Cuza” Iaşi, Facultatea de Teologie Ortodoxă
Abstract: Termenul de ultrasunete este folosit pentru vibraţiile elastice ale particulelor unui mediu fluid sau solid, ale căror frecvenţe depăşesc 20 KHz, frecvenţă considerată ca limita maximă de recepţie a vibraţiilor de către om, sub formă de sunete. Ultrasunetele cu frecvenţe mai mari de 100 000 MHz se numesc hipersunete sau suprasunete, iar domeniul lor se întinde până la valori de zeci de mii de MHz. Ultrasunetele au fost produse şi utilizate de vieţuitoarele uscatului şi ale oceanului cu mult înaintea omului, al cărui interes a crescut brusc în timpul celui de-al doilea război mondial, ca urmare a programelor militare. Astăzi sunt folosite în numeroase domenii cum ar fi: în tehnică, în medicină, în industria alimentară, în agricultură, în industria chimică, farmaceutică, în biologie etc.