Titlu: Aspecte de didactică modernă in pregatirea elevilor la CEX
Autori: Nechifor Ana Maria
Afiliere: Colegiul Naţional ,,E. Racoviţă’’ Str. Nicolina, Nr.4- Iaşi
Abstract: Activitatea în cadrul Centrului de Pregătire a Tinerilor Capabili de Performanţă presupune, între altele şi găsirea unor metode adecvate de selectare şi prezentare a informaţiei astfel încât timpul suplimentar alocat de elev să fie fructificat la maxim. Pe lângă atenta alegere a temelor prezentate la fiecare clasă , în cadrul şedinţelor este necesară o selecţie riguroasă a problemelor abordate astfel încât acestea să fie cu adevărat reprezentative. În general, temele sunt discutate în una, maxim două şedinţe şi de aceea informaţia transmisă cu acest prilej trebuie să fie cât mai completă. Cu atât mai mult cu cât, unele teme nu se mai studiază la nivelul liceului dar sunt absolute indispensabile în înţelegerea altor fenomene. Avînd în vedere că în urma unei astfel de şedinţe elevul trebuie să aibă sentimentul că a câştigat maximum de informaţie într-un timp minim, anul acesta am experimentat o altă modalitate de prezentare a temelor de care am răspuns în cadrul şedinţelor de la CEX .