Titlu: Aspecte interdisciplinare în aplicarea noţiunilor de Fizica atomului şi moleculei la explicarea procesului de fotosinteză la nivel liceal
Autori: Cristina-Carmen Brînză
Afiliere:

Liceul Teoretic „Al. I. Cuza” Iaşi, str. I. Creangă nr. 37, Iaşi

Abstract:

Interdisciplinaritatea este o modalitate de organizare a lecţiei, care presupune o abordare a temelor de studiat folosind în mod conştient metodologia şi limbajul specific mai multor discipline.

Din acest punct de vedere, la clasa a XII-a, în cadrul capitolului care cuprinde noţiuni de fizica atomului, lecţiile pot fi abordate interdisciplinar, îmbinând cunoştinţele de fizică cu cele de biologie.

În articol sunt prezentate două secvenţe de lecţii de fizică în care noţiuni precum cele referitoare la spectre şi cele privind interacţiunea dintre atomi sau molecule şi diferite tipuri de particule pot şi exemplificare folosind diferite aspecte legate de mecanismul procesului de fotosinteză, mecanism studiat din anumite puncte de vedere la orele de biologie.

O astfel de abordare permite, pe de o parte, exemplificarea fenomenelor studiate în cadrul orelor de fizică iar, pe de altă parte, elevii îşi pot completa sau clarifica cunoştinţele despre fotosinteză.