Titlu: Calitatea actului educaţional în învăţământul preuniversitar
Autori: Liliana Violeta Constantin
Afiliere: Grup Şcolar Dimitrie Gusti, Bucureşti, Universitatea Hyperion, Bucureşti
Abstract: Calitatea în învăţământ este direct legată de eficienţa şi eficacitatea proceselor şi standardelor aplicate sistemului, cu accent preponderent pe activitatea de predare şi învăţare, crearea unui mediu ambiental şi afectiv optim desfăşurării actului educaţional centrat pe dorinţele şi posibilităţile elevului, orientat spre dezvoltarea abilitaţilor practice, a creativităţii şi mai puţin pe dobândirea unui bagaj sec de cunoştinţe. Întro societate informatizată aflată în plină dezvoltare elevii trebuiesc ajutaţi să discerne între valorile autentice şi valorile false, între cele profund umane şi cele superficiale, să aprecieze şi să contribuie la creşterea calităţii procesului formativ educativ. Astfel calitatea actului educaţional nu trebuie să însemne golirea conţinuturilor informative de căldura umană, anularea acelui subtil creuzet al comunicării de la om la om. Interesul pentru informatizare trebuie încurajat dar astfel încât elevul să înţeleagă că goana după informaţie, trebuie completată cu decantarea informaţiei. Lucrarea prezintă o modalitate de îmbinarea a metodelor clasice cu cele moderne care are ca rezultat creşterea calităţii actului educaţional în învăţământul preuniversitar.