Titlu: CARACTERISTICILE DIELECTRICE ŞI MAGNETICE ALE SOLUŢIEI SOLIDE MULTIFEROICE PE BAZĂ DE BiFeO3
Autori: Felicia Prihor 1 , Petronel Postolache 1 , Adelina Ianculescu 2 and Liliana Mitoseriu 1
Afiliere: 1Dept. of Solid State and Theor. Physics, Al. I. Cuza Univ., 11 Bv. Carol I, 700506 Iasi, Romania 2 Polytechnics Univ., 17 Gh. Polizu, P.O. Box 12134, 011061 Bucharest, Romania
Abstract: Ferita de bismut, BiFeO3, este unul din puţinele materiale multiferoice unifazice la temperatura camerei, fiind simultan feroelectric şi prezentând proprietăţi antiferomagnetice datorită aranjamentului spiral de spini. În 1980, Ismailzade a indicat şi prezenţa efectului magnetoelectric în acest compus [1]. Acest sistem şi compuşi ai săi (BiFeO3 dopat sau în soluţii solide cu alţi oxizi) a fost investigat intens în ultimii ani în stare de monocristal, ceramică şi filme groase sau subţiri, preparate prin diverse metode chimicofizice [2,3].