Titlu: Caracterizarea transportului prin membrane naturale şi artificiale
Autori: Nantu Cristian Dragoş, Dumbravă Iulia, Ştirbu Nuţa, Melnig Viorel
Afiliere: Laboratorul de Biofizică, Facultatea de Fizică, Universitatea “Al. I. Cuza”, Iaşi
Abstract: Analiza comportamentului biologic la nivel celular şi subcelular (de exemplu procese metabolice sau de excitabilitate celulară) necesită, într-o primă etapă, caracterizarea proprietăţilor de transport la nivelul membranei celulare şi/sau a celor interne, fără de care respectivele procese nu se pot desfăşura în condiţii optime. În general, fluxurile ce alimentează unităţile procesoare prezintă o componentă activă, ce se realizează cu aport energetic din exterior şi una pasivă - fără aport energetic din exterior. O primă etapă în analiza proceselor de transport, atât în cazul membranelor biologice cât şi a celor artificiale, o constituie caracterizarea acestora din punct de vedere al curgerilor pasive. În acest scop, pe baza unei experienţe acumulate, am realizat un dispozitiv experimental care pune în evidenţă transportul pasiv printr-o membrană şi de asemenea, permite măsurarea anumitor parametrii ce caracterizează transportul pasiv prin aceasta.