Titlu: Celula solară cu colorant natural
Autori: Laurenţiu Blaj, Tudor Pinteală, Alexandru Scutaru, Mariea Gânju, Mihaela Ţura
Afiliere: Colegiul „Costache Negruzzi” Iaşi
Abstract: În 1839 Alexandre Edmond Becquerel a descoperit că o baterie expusă la soare produce mai mult curent electric decât una neexpusă. El a măsurat diferenţa de potenţial dintre doi electrozi de platină situaţi unul pe faţa luminată şi celălalt pe faţa umbrită a recipientului şi scufundaţi într-o baie de soluţie acidă. Când a expus această construcţie la soare a observat trecerea unui curent prin circuitul legat la baterie. Astfel, Becquerel a descoperit de fapt efectul fotoelectric pe care însă nu l-aputut explica la momentul respectiv.