Titlu: Celula – unitate structurală a organismelor vii. Abordare interdisciplinară la clasele a V-a şi a IX-a.
Autori: Diaconu Maria1, Vlad Ina Clara2, Călţun Ovidiu Florin3
Afiliere: 1Grupul Şcolar Industrial “Ion Mincu”, Vaslui 2Grupul Şcolar Industrial “Marcel Guguianu”, Zorleni, Vaslui 3Facultatea de Fizică, Universitatea A. I. Cuza Iasi, 6600 Iasi,
Abstract: The interfields organization of the education containes represents for some time a concerning of the curriculum politics. In this context, guiding us from the accessibility principle, we have analyced how to teach the notiones about the cell from the gymnasium and high-school. Point of view tolking in consideration the contribution of the biology, chemistry and physics in theaching.