Titlu: Comportamentul real al membranelor biologice
Autori: Ban Antonela, Nantu Cristian Dragoş, Dumbravă Iulia, Melnig Viorel
Afiliere: Laboratorul de Biofizică, Facultatea de Fizică, Universitatea “Al. I. Cuza”, Iaşi
Abstract: Este cunoscută importanţa membranelor biologice şi a celor artificiale privind comportamentul acestora atunci când ele constituie limita de separare a două medii lichide. În cazul când membranele nu facilitează transportul activ al unor specii moleculare, proprietăţile ce conferă membranelor un comportament specific sunt selectivitatea şi asimetria. Aceste proprietăţi constau în faptul că, pentru o membrană dată, este permisă trecerea numai a anumitor specii moleculare, cu precădere numai într-un singur sens. Din acest punct de vedere, caracterizarea unei membrane în raport cu transportul unei anumite specii de molecule, constă în încadrarea acesteia într-o anumită ierarhie, ce are ca limite extreme cazul când membrana nu permite trecerea moleculelor de solvit dintr-un compartiment în celălalt, permiţând doar trecerea solventului membrana considerându-se în acest caz “ideal semipermeabilă”; cealaltă extremă se referă la cazul când ea permite trecerea solvitului dintr-un compartiment în celălalt, la limită concentraţiile în cele două compartimente devenind egale, situaţie în care comportamentul este acelaşi ca şi în cazul absenţei acesteia.