Titlu: De ce scade motivaţia elevilor pentru studiul fizicii
Autori: Ioana Călţun1, Cornelia Moscaliuc2, Ovidiu Florin Călţun3
Afiliere: 1Liceul „Vasile Alecsandri”, Str. C. Negri nr, 49 Iaşi, 2Liceul „Emil Racoviţă”, Str. Cazarmelor, Galaţi, 3Universitatea „Al. I. Cuza”, Facultatea de Fizică, Bulevardul CAROL I nr. 11, Iaşi
Abstract: În ultimii ani profesorii de ştiinţe ale naturii se confruntă cu o lipsă de interes crescută a elevilor în a studia ştiinţele naturii. Dacă la nivelul biologiei, geografiei şi ecologiei această scădere nu pare a fi una îngrijorătoare când se face referire la fizică şi chimie lucrurile pot căpăta uneori aspecte dramatice. Această lipsă de interes este agravată şi de deciziile de politică educaţională din ultimii ani. Discipline şcolare dificile, pentru că sunt associate unor ştiinţe riguroase fizica şi chimia au fost trecute în aria curriculară Matematică şi Ştiinţe ale naturii în plan secund. Factorii de decizie au considerat că o societate de consum nu trebuie să şi producă valori ştiinţifice şi tehnologii la nivel de performanţă internaţională.