Titlu: Demersuri ale Societăţii Române de Fizică privind reforma în învăţământul preuniversitar
Autori: Violeta Georgescu
Afiliere: Facultatea de Fizică, Universitatea ―Al. I. Cuza‖ Iaşi
Abstract: Societatea Română de Fizică, înfiinţată în anul 1990, este organizaţia profesională a fizicienilor din România, afiliată Societăţii Europene de Fizică (European Physical Society - EPS). Anual se organizează Conferinţe Naţionale de Fizică, în cadrul cărora, pe lângă prezentarea de lucrări ştiinţifice conţinând cele mai noi realizări ale fizicienilor români, dar şi ale celor invitaţi din străinătate, se discută şi problemele actuale ale predării Fizicii în învăţământul superior şi în cel preuniversitar. Şedinţa Consiliului Naţional al SRF din 19 aprilie 2001 a avut ca punct central al ordinei de zi: analiza problemelor actuale ale predării Fizicii în învăţământul preuniversitar. Au participat reprezentanţi ai filialelor SRF din Iaşi, Cluj, Timişoara, Constanţa şi Piteşti. Întrucât problemele discutate cu acest prilej prezintă un interes deosebit pentru profesorii de Fizică (şi nu numai pentru ei), voi prezenta sumar concluziile acestei şedinţe de analiză conduse de Preşedintele SRF - Dr. Alexandru Calboreanu, urmărind îndeaproape redactarea alcătuită de domnii Prof. Dr. Dan Iordache – Universitatea Politehnica Bucureşti şi Prof. Octavian Rusu – Colegiul Naţional Sf. Sava, coordonatori în biroul secţiei SRF - Fizică şi Învăţământ.