Titlu: Detectarea grindinei cu ajutorul radarului Doppler
Autori: Adrian Timofte 1 , Diana Corina Bostan 2 , Liviu Leontie 1
Afiliere: 1 Facultatea de Fizică, Universitatea “Al. I. Cuza”, Bd. Carol I, Nr. 11, 700506 Iaşi 2 CMR Moldova, SRPV Bacău, Str. Cuza Vodă, Nr.1, 600274 Bacău
Abstract: Grindina reprezintă precipitaţiile sub formă de particule de gheaţă (greloane), fie transparente, fie parţial sau în totalitate opace, având în general formă sferoidală, conică sau neregulată (cu diametrul variind între 5 şi 50 mm), care cad dintrun nor, fie separate, fie aglomerate în blocuri cu forme neregulate. Căderile de grindină au întotdeauna caracter de aversă şi sunt însoţite în general de oraje puternice. Greloanele se dezvoltă pe calea nucleaţiei heterogene în jurul unui nucleu, care însă nu constituie întotdeauna şi centrul lor geometric. Aceste nuclee, al căror diametru variază între câţiva micrometri şi câţiva milimetri, au formă sferică sau conică şi sunt constituite din gheaţă transparentă sau opacă, ultima varietate fiind mai frecvent observată.